„Kominiarz i jego praca w walce o lepszy oddech” to tytuł II Ogólnopolskiej Konferencji Kominiarskiej zorganizowanej przez Korporację Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego, która odbyła się w dniach od 13-15 września w Rybniku. II edycja Konferencji spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony kominiarzy z całej Polski, ale również przedstawicieli innych środowisk.

Celem Konferencji była kontynuacja projektu rozpoczętego w zeszłym roku – walka z niską emisją oraz aktywizowanie wspólnych wysiłków pomiędzy służbami kominiarskimi, a samorządowymi

i Strażą Miejską na terenie całej Polski.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki Polskie” reprezentowali Prezes Paweł Węgrzyn i Członek Zarządu Mariusz Godzic. Podczas Konferencji nastąpiło przekazanie Memorandum- deklaracja „O wspólnych działaniach na rzecz kominków i palenia drewnem” podpisane  przez organizacje związane z branżą kominkową w styczniu 2018r. obecnemu na konferencji pełnomocnikowi Premiera do spraw walki ze smogiem p. Piotrowi Woźnemu.

W pierwszym dniu wykład na temat jakości spalanego drewna oraz jego wpływu na środowisko prowadził - Piotr Janczarek reprezentujący Poujoulat. Podczas prezentacji przedstawione zostały wyniki badań prowadzonych nad jakością powietrza podczas spalania różnych paliw drzewnych.

Podczas drugiego dnia konferencji „Program walki ze smogiem rzemiosła zduńskiego” przestawił starszy cechu - Jacek Ręka z Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych.