W dniach 10 i 11 czerwca  2018 r. w centrum Gdyni (okolice Skweru Kościuszki i Bulwaru Nadmorskiego) odbył się PIKNIK ENERGETYCZNY .

Główną ideą pikniku było upowszechnienie wiedzy o niskoemisyjnej energetyce wśród konsumentów energii elektrycznej i cieplnej.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Kominki Polskie” także miało tam swoich przedstawicieli.

Organizowane  tam były specjalne pokazy, które pozwalają przyjrzeć się z bliska i nauczyć poprawnego palenia w piecach i kominkach. Edukatorzy pokazywali, jak i czym należy to robić.

A przy okazji opowiadali o tym, jak walczyć ze smogiem. Dodatkowo można też było zaczerpnąć wiedzy na temat recyklingu lub skorzystać z porad fachowców, którzy wytłumaczyli wszystkim zainteresowanym, jak na co dzień oszczędzać energię.  

Wybór pory roku na imprezę nie był przypadkowy – to właśnie teraz najczęściej  podejmowane są decyzje dotyczące dostawcy energii i sposobu ogrzewania. Gdynia jest miastem bez zanieczyszczeń powietrza i podejmuje wiele zadań aby tak pozostało. Między innymi  monitorowane jest zanieczyszczenie powietrza i trwa akcja edukacyjna pod nazwą K.O.Z.A. - Korzystne Ograniczenie Zanieczyszczenia Atmosfery.

Nad przebiegiem czuwał  Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni wraz ze Strażą Miejską. W ramach projektu w poszczególnych dzielnicach Gdyni przeprowadzane były przez Eko Patrol Straży Miejskiej w Gdyni pokazy odgórnej metody rozpalania w piecach na paliwo stałe.